Your Cart

שירות ותיאום פגישה  072-393-0222  

 

 

מלאים ומחסנים  054-3-566-556  

אולם התצוגה – האורגים 1, בת ים

אריחים בחדרים רטובים

הכל על אריחים בחדרים רטובים

גם אם אתם מבינים בנושא הרכבת אריחים בחדרים רטובים ולחים וגם אם לא, תוכלו לקבל מידע נוסף ולרכוש עוד ידע בנושא אריחים חדרי רחצה, מטבחים, סאונות רטובות, בריכות ועוד. זהו מדריך התקנה מקיף, אחרי שפורום הקרמיקה שלנו הועלה הנושא מספר אריחים החלטנו להרים את הכפפה ולכתוב על הנושא. 

אז מה נחשב לחדר רטוב ומה זה בכלל אומר?

ראשית, נתחיל בהפרדה קטנה. יש מה שנקרא חדר רטוב ויש חדר אטום למים לחלוטין. חדר אטום למים הוא חדר שהרטיבות בו היא קבועה. למשל, בבריכות, או סאונות אדים למיניהן.

(בתמונה, בדיקת ספיגות נוזלים לאריח קרמיקה עם גוף אדום" באדיבות Tile.co.il)

לא בהכרח שחדר אמבטיה סטנדרטי בביתנו יהיה אטום מים לחלוטין, סביר להניח שחלק ניכר מהקיר שלנו והתקרה חשופים לרטיבות ויכולים לקבל עובש עקב לחות גבוהה.

יצא לכם להתקלח, להביט לתקרה ולראות נקודות שחורות שהתפשטו על התקרה וגרמו למין עובש שחור וגדול? אין סיבה לפאניקה! לרוב מדובר על רטיבות שנגרמה עקב לחות גבוהה ולא פיצוץ צנרת בתוך הקיר או רטיבות חיצונית שיהיה קשה להיפתר ממנה.

סיבה נפוצה – הרבה אנשים מתקלחים במים חמים אשר יוצרים אדים בחדר האמבטיה. והדרך "למנוע" או "למזער" את הרטיבות היא פשוט להשאיר את הדלת או החלון פתוחים וכך לתת לאדים אפשרות "להיספג" בחלל מגורים גדול יותר או באוויר הפתוח.

מה הכוונה מבחינת אריחי קרמיקה?

אריחים מסוימים נוטים לקבל עובש ופטריות. ההבדל הגדול בין אריח לקיר או שאריח ניתן לנקות מעובש על ידי מעבר סמרטוט לח או סקוץ במקרים קשים.

אריחים מסוימים שלא עברו תקנים יכולים לספוג את המים והרטיבות, ומכיוון שהרובה "אוטמת" את האוויר שמאחורי האריחים יכול לקחת לאריחים זמן רב לספוג את הרטיבות אם בכלל.

בתמונה, ריצוף חוץ שספג מים על בסיס יומים. חלק מהכתמים בתמונה בלתי הפיכים" באדיבות Tile.co.il

הנטייה היא גדולה יותר כאשר מדובר על אריחי קרמיקה לבית אשר גופם צבע אדום. (אלו נקראים אריחי קרמיקה ולא גרניט פורצלן, כך גם מגדיר אותם מכון התקנים הישראלי כאשר נכנסים לארץ) ובדיוק בגלל הנושא הזה, קיים איסור על מכירת אריחי קרמיקה תוך הצגתם כגרניט פורצלן.

אריחי זכוכית כגון פסיפס, מוזאיקות ועוד רבים, נוטים שלא לספוג מים או עובש ולכן ניתן לראות אותם בשימוש בחדרים רטובים קבועים. כגון: בריכות וסאונות. אנחנו ממליצים שלא לקנות אריחים רגילים לריצוף האמבטיה ורק אריחי נוגדי החלקה R10 ומעלה. ריצוף "רגיל" פשוט לא בנוי להתמודד עם רטיבות או לחות גבוהה, ונוטה להיות חלקלק ומסוכן יותר.

כאשר האטימה למים טובה ומוחלטת בחלל האמבטיה, ניתן לצאת מהאמבטיה בבטחה או לשטוף את הפנים בכיור. סיכוי ההחלקה יורדים משמעותית כאשר המים באמבטיה מתנקזים לחור הניקוז ולא נספגים באריחים עצמם.

אז למה בכל זאת אנשים בוחרים בהם

רבים בוחרים שלא לרצף את האמבטיה באריחים שמותאמים לחדרים לחים וחשוב לציין שזה לא תקן אלא המלצה גורפת. הנושא, חשוב הרבה יותר כאשר מדובר בבתים שבהם ישנם ילדים שמתקלחים לבד או בהשגחה. נפילה באמבטיה עלולה להיות מסוכנת מאוד. 

עובש על קיר אריחים שפורקבתמונה, קיר אריחים שספג מים ופורק אחרי שריח חריף של ריקבון נדף ממנו" באדיבות Tile.co.il

היופי והעיצוב חשובים לכולם בעיקר כאשר מדברים על החדר הראשון שאליו הולכים כאשר קמים בבוקר, יחד עם זאת, חשוב לבחור את הריצוף המתאים ולא לחסוך כאשר מדובר על חדרי אמבטיה.

התקנה של ריצוף וחיפוי בחדרים רטובים

התקנת אריחים בחדרים רטובים כוללת מספר שלבים חשובים.

– לקבוע אם אנחנו רוצים חימום תת רצפתי

– להחליט על כמות הברזים הדרושים למשל: ברז למכונת הכביסה, ברז שטיפה ומילוי מים ועוד

– לבחור בעל מקצוע אשר משתמש בחומר אטימה והדבקה למיניהם: חומרי סיקה, דבקים, זפת מיוחדת וכו'

– לחשוב על מספר נקודות החשמל הרצויות בחדר האמבטיה ועל המרחק הרצוי שלהם, כל טעות בחישוב יכולה לעלות בחציבה, קדיחה ועלויות רבות נוספות.

– לבחור אריחים טובים וכאלה שעברו את התקנים הנדרשים

– ללכת על בעלי מקצוע מנוסים שיכולים להציג לנו עבודות וחוות דעת חיוביות

כדאי לדעת: לפי מכון התקנים הישראלי ולפי הדרישות העולמיות, כאשר אריחים מוגדרים תחת המונח "גרניט פורצלן" הספיגות שלהם, חייבת להיות פחות מ 0.5%